Pytanie “jak zrobić drona?” zadają sobie miłośnicy bezzałogowych statków powietrznych, których już nie satysfakcjonuje tylko samo pilotowanie gotowych maszyn. Chcą czegoś więcej, chcą być twórcami własnych dronów.

Etap I: Filozofia Sokratesa

Zanim zaczniemy szukać odpowiedzi na pytanie “Jak zrobić drona?” i nim rozpoczniemy jego budowę, musimy odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie:
Po co? a precyzyjniej – do czego nam potrzebny dron?

Te pytania mają oczywiście sens, pod warunkiem, że już wcześniej odrzuciliśmy algorytm prowadzący do konstatacji o całkowitym braku użyteczności drona.

Ale, czy wszystko czym się otaczamy musi być funkcjonalne?
Przecież obcujemy z wieloma przedmiotami, które są z pozoru “po nic”, ale za to jak umilają życie…A zatem, zakładamy że dron ma nam uprzyjemnić czas wolny, dostarczyć niezapomnianych wrażeń, pozwolić ekscytować się osiąganiem nowych umiejętności.

Tak, dron może dostarczać wielu emocji!
Najpierw, zadowoli nas sam fakt, że okiełznaliźmy maszynę – umiemy nim sterować, w efekcie czego: sam lata!!! i nie spada!!!
a nawet wyłądował!!! – “prawie” jak orzeł 🙂
Z czasem, kiedy sterowanie nie sprawia nam już żadnego problemu, można pokusić się o poszukanie celu, w którym dron leci. Tutaj tylko sky is the limit. To może być trasa od punktu A do punktu B, ale to już nas nie satysfakcjonuje. I wtedy, nasuwa się popularny już pomysł, aby uwiecznić obraz “widziany” przez drona z lotu ptaka (orła:)). Stąd tak powszechne montowanie w dronach kamer, które mogą mieć różną wielkość oraz ciężar.
I wtedy, konieczna jest odpowiedź na kolejne fundamentalne pytanie:

Jaka platforma pozwoli na optymalne wykorzystanie zainstalowanego w naszym dronie sprzętu filmującego?

Etap II: Platforma inaczej rama

rama_projekt

Wśród wykorzystywanych w praktyce platform: quadrocopter – 4, hexacopter 6, lub octocopter – 8, to najbardziej popularne rozwiązania. (Tutaj uwaga dla nowicjuszy: nie liczymy liczby ramion zamontowanych do platformy drona, tylko liczbę zamontowanych silników:)). Na rynku modelarskim istnieje wiele gotowych ram do wyboru. Ale, ramę możemy również zaprojektować i wykonać sobie sami, używając w tym celu odpowiedniego oprogramowania oraz narzędzi. W fazie projektowej rama nie wygląda imponująco, a wręcz można stwierdzić, że dron nie zapowiada się skomplikowanie: